Ukraina na tropie księży-kolaborantów. Powołana zostanie komisja śledcza
W spotkaniu, przebiegającym zdalnie, wzięło udział ponad 130 osób, z których 40 zabrało głos. Jego uczestnicy m.in. postanowili powołać Tymczasową Komisję Śledczą do zbadania przypadków kolaboracji przedstawicieli wspólnot religijnych w czasie agresji rosyjskiej oraz zbrodni wojennych, popełnianych przez wojsko Rosji na duchowieństwie, przeciw wolności sumienia i wyznania.
W wydarzeniu wzięli udział, oprócz deputowanych ludowych, przedstawiciele szeregu ministerstw i urzędów, członkowie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, reprezentanci administracji obwodowej i wojskowej, rad miejskich, rejonowych, wiejskich i osiedlowych, wspólnot religijnych, środowisk naukowych, eksperci w dziedzinie wolności sumienia i przedstawiciele społeczeństwa – łącznie ponad 130 osób. Spotkanie, odbywające się w systemie zdalnym, prowadzili przewodniczący Komitetu Mykyta Poturajew i jego pierwsza zastępczyni Iryna Konstankewycz.
Co ustalono?
Uczestnicy przesłuchań poruszyli szereg zagadnień, m.in. działalność księży-kolaborantów, niszczenie przez okupantów rosyjskich budynków religijnych czy wolność wyznania na obszarach zagarniętych przez Rosjan. Podkreślano, iż obecne ustawodawstwo Ukrainy, regulujące stosunki państwowo-wyznaniowe, przewiduje możliwość działalności takich organizacji religijnych, których ośrodki zarządzania są zarejestrowane zarówno w tym kraju, jak i za granicą. Istnienie ich doprowadziło do szerzenia przez kraj-agresora niszczycielskiej propagandy z wykorzystaniem czynnika religijnego, która przyniosła rujnujące skutki dla narodowego bezpieczeństwa Ukrainy.
Na zakończenie obrad uzgodniono szereg kroków w celu usunięcia takiego zagrożenia. Postanowiono podjąć personalne specjalne działania (sankcje) gospodarcze i inne ograniczenia wobec przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w celu obrony bezpieczeństwa narodowego i w ogóle społeczeństwa obywatelskiego. Komitet potępił stanowisko patriarchy moskiewskiego Cyryla oraz księży i innych przedstawicieli RKP, popierających agresję wojskową przeciw Ukrainie, jak również doktrynę "ruskiego świata", którą od wielu lat propaguje ten Kościół i która stała się jednym z ideowych uzasadnień obecnej wojny.
Księża-kolaboranci
Komitet przystąpił do tworzenia Tymczasowej Komisji Śledczej, mającej za zadanie zbadanie kolaboranckiej działalności przedstawicieli organizacji religijnych w czasie wojskowej agresji Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, jak również zbrodni wojsk rosyjskich wobec duchowieństwa, w zakresie wolności sumienia i wyznania w warunkach stanu wojennego, zwłaszcza na okupowanych obecnie obszarach.
Deputowani chcą również wypracować inicjatywy ustawodawcze ukierunkowane na zapewnienie finansowo-gospodarczej oraz oświatowo-informacyjnej przejrzystości tych organizacji religijnych, których centrum (kierownictwo) znajduje się poza granicami Ukrainy w państwie, uznanym przez prawo za takie, które dopuściło się agresji wojskowej przeciw Ukrainie oraz/lub okupowało część jej obszaru.
Wszystkie te propozycje Komitet weźmie pod uwagę w celu przygotowania Zaleceń w sprawie wyników przesłuchań. Ich treść znajdzie się na stronie internetowej Komitetu.